Szerző írásai
-
Világ proletárjai, énekeljetek!
A Nyugat nem tanult a kommunizmus bukásából.
-
Megölni az elnököt
Noha az Egyesült Államokban kis túlzással hagyománya van az elnökgyilkosságoknak, a Donald Trump elleni merényletkísérlet egy sokkal mélyebb problémára hívja fel a figyelmet.
-
Marx és Vidnyánszky
A Nemzeti Magazin nyári számának adott interjút Vidnyánszky Attila színházigazgató, amelyben többek között „az új évadról, az átalakuló társulatról, feladatokról, nemzetköziségről, hiányérzetekről, válságról és reményről” nyilatkozott. Talán – leszámítva a hardcore színházba járókat – a feledés unott homályába is veszett volna ez az interjú, ha a beszélgetés egy pontján Vidnyányszky nem coming out-ol – na, persze nem úgy!
-
Redwashing – Donáth Anna és a történelmi emlékezet
Donáth Anna, a Momentum elnöke, EP-képviselője interjút adott annak a nyugat.hu-nak, amely érintett volt a guruló dollárok néven elhíresült botrányban. Az interjú első ránézésre legalább annyira volt szürreális, mint a Márki-Zay Péter vezette horrorkoalíció. Vagy talán mégsem?
-
Egy New York-i liberális a Fehér Házban
A Washingtoni napló mind stílusában, mind tartalmában egy hiánypótló visszaemlékezés. Az amerikai közélet iránt érdeklődők ugyanis első kézből nyerhetnek betekintést a Trump-korszakot meghatározó kulisszák mögé, mindezt nem egy „tipikus fehér házi visszaemlékezés” formájában, hiszen Kushner „története sem nevezhető tipikus washingtoni történetnek”.
-
Az elnök halott
Hatvan éve, 1963. november 22-én gyilkolták meg John F. Kennedyt, az Amerikai Egyesült Államok elnökét Dallasban. Noha a Warren-bizottság megerősítette a magányos merénylő elméletét, egy friss kutatás szerint az amerikaiak többsége továbbra sem hisz abban, hogy a kommunista Oswald volt az egyedüli tettes.
-
Az örökké tartó mézeshetek
Amikor 2008. november 4-én közel 69,5 millió szavazattal Barack Hussein Obamát választották meg az Amerikai Egyesült Államok 44. elnökének, a sajtó „történelmi választásról” írt, miközben Obama győzelmét „az amerikai álom megtestesüléseként” értékelték. Rohamosan növekvő népszerűségének az országhatár és az óceán sem szabhatott gátat.
-
A sas és a sárkány
A 21. század elejére mindenki számára jól érzékelhetővé vált, hogy az Egyesült Államok rendszerszintű kihívóra talált Kínában. Tehát a kérdés már nem az, hogy mikor talál kihívóra az Egyesült Államok, hanem az, hogy miként alakul majd a két óriás versengése.
-
Végső állomás: 1984
Az óceán túlpartjáról érkező groteszkebbnél groteszkebb hírek a múlt eltörlése törekvő kísérletekről, a MeToo-mozgalomról vagy a woke-ról, nekünk, akik át-és megélték „a földre szállt mennyországot”, azonnal összeszorul a gyomrunk.
-
Az igazság hírnöke
Fekete Rajmund köszöntője „Az igazság hírnöke” című előadáson a Terror Háza Múzeumban.
-
Tudathasadásos amerikai géniusz
Nem tudhatjuk, mit hoz a jövő, de Csák János szerint vigyázó szemünket már csak azért is érdemes Amerikára vetnünk, mert „az Európa jövőjéről szóló film” is épp ott játszódik.
-
Nonkonform olvasókönyv a jövőről
A 21. századra a Föld tényleg „lapos” lett: az információ ma már gyorsabban cserél gazdát, mint azt a tudományos-fantasztikum valóságtól legelrugaszkodottabb szerzői remélni merték volna.
-
Mesterségem címere: láthatatlanság
Lassan egy éve, hogy beiktatták hivatalába az Amerikai Egyesült Államok 46. elnökét, Joe Bident. Nyilvánvaló, hogy az elkövetkezendő napokban és hetekben számos cikk, elemzés és publikáció fog megjelenni az elnök egy évének az értékeléséről, így érdemes számot vetni az elnök elmúlt egy évének kommunikációjáról is.
-
A Skynet már a spájzban van
Ha eddig rossz érzéseid voltak a közösségi médiumokkal kapcsolatban, most még rosszabbak lesznek. The Social Dilemma kritika.
-
Trianon számokban
Száz évvel ezelőtt négyévnyi könyörtelen öldöklést követően – melynek valódi célja az volt, hogy eldőljön: ki lesz a huszadik századi Európa ura – egy félelmetes és idegen világ jött létre a trianoni békediktátumnak köszönhetően.