Látószög blog

Schmidt Mária blogja
Tovább a tartalomhoz Ugrás a lábléchez

Szerző írásai

  • Az aggódó úri éttermiség balladája

    Ugyanaz az uncsi recept. Tizenöt éve zsinórban. A sajtó liberális része kiengedi az aktuális Bénát a dobozból, leveszi róla a szájpecket és hagyja, hadd morogjon. Valójában mindegy is, hogy mit.

  • A visszatérő

    Míg Donald Trump 2016-os választási győzelme akár egy olyan véletlennek is tűnhetett, amin talán még saját maga és stábja is meglepődhetett, addig a 2024-es győzelme már nem hagyott kétséget afelől, hogy Trump korszakváltást hozhat nemcsak az amerikai, de a világpolitikában is. A sokakat meglepett, már-már földcsuszamlásszerű győzelem, a nagyvárosokban, a spanyolajkúak vagy a Z-generáció körében látott jobboldali elmozdulás pedig egyértelmű jele annak, hogy az amerikaiak változást akarnak és egyértelműen nemet mondanak a Demokrata Párt által felkarolt identitáspolitikára.

  • Megölni az elnököt

    Noha az Egyesült Államokban kis túlzással hagyománya van az elnökgyilkosságoknak, a Donald Trump elleni merényletkísérlet egy sokkal mélyebb problémára hívja fel a figyelmet.

  • Marx és Vidnyánszky

    A Nemzeti Magazin nyári számának adott interjút Vidnyánszky Attila színházigazgató, amelyben többek között „az új évadról, az átalakuló társulatról, feladatokról, nemzetköziségről, hiányérzetekről, válságról és reményről” nyilatkozott. Talán – leszámítva a hardcore színházba járókat – a feledés unott homályába is veszett volna ez az interjú, ha a beszélgetés egy pontján Vidnyányszky nem coming out-ol – na, persze nem úgy!

  • Redwashing – Donáth Anna és a történelmi emlékezet

    Donáth Anna, a Momentum elnöke, EP-képviselője interjút adott annak a nyugat.hu-nak, amely érintett volt a guruló dollárok néven elhíresült botrányban. Az interjú első ránézésre legalább annyira volt szürreális, mint a Márki-Zay Péter vezette horrorkoalíció. Vagy talán mégsem?

  • Egy New York-i liberális a Fehér Házban

    A Washingtoni napló mind stílusában, mind tartalmában egy hiánypótló visszaemlékezés. Az amerikai közélet iránt érdeklődők ugyanis első kézből nyerhetnek betekintést a Trump-korszakot meghatározó kulisszák mögé, mindezt nem egy „tipikus fehér házi visszaemlékezés” formájában, hiszen Kushner „története sem nevezhető tipikus washingtoni történetnek”.

  • Az elnök halott

    Hatvan éve, 1963. november 22-én gyilkolták meg John F. Kennedyt, az Amerikai Egyesült Államok elnökét Dallasban. Noha a Warren-bizottság megerősítette a magányos merénylő elméletét, egy friss kutatás szerint az amerikaiak többsége továbbra sem hisz abban, hogy a kommunista Oswald volt az egyedüli tettes.

  • Az örökké tartó mézeshetek

    Amikor 2008. november 4-én közel 69,5 millió szavazattal Barack Hussein Obamát választották meg az Amerikai Egyesült Államok 44. elnökének, a sajtó „történelmi választásról” írt, miközben Obama győzelmét „az amerikai álom megtestesüléseként” értékelték. Rohamosan növekvő népszerűségének az országhatár és az óceán sem szabhatott gátat.

  • A sas és a sárkány

    A 21. század elejére mindenki számára jól érzékelhetővé vált, hogy az Egyesült Államok rendszerszintű kihívóra talált Kínában. Tehát a kérdés már nem az, hogy mikor talál kihívóra az Egyesült Államok, hanem az, hogy miként alakul majd a két óriás versengése.

  • Végső állomás: 1984

    Az óceán túlpartjáról érkező groteszkebbnél groteszkebb hírek a múlt eltörlése törekvő kísérletekről, a MeToo-mozgalomról vagy a woke-ról, nekünk, akik át-és megélték „a földre szállt mennyországot”, azonnal összeszorul a gyomrunk.

  • Tudathasadásos amerikai géniusz

    Nem tudhatjuk, mit hoz a jövő, de Csák János szerint vigyázó szemünket már csak azért is érdemes Amerikára vetnünk, mert „az Európa jövőjéről szóló film” is épp ott játszódik.

  • Nonkonform olvasókönyv a jövőről

    A 21. századra a Föld tényleg „lapos” lett: az információ ma már gyorsabban cserél gazdát, mint azt a tudományos-fantasztikum valóságtól legelrugaszkodottabb szerzői remélni merték volna.